automn

فرا محتوا

automnRight
social
about درباره وبلاگ

فرامحتوا، من علاقه مند به موضوع بازاریابی محتوا هستم و سعی میکنم در موضوعات مختلف که جذاب هستند مطالب با کیفیتی تولید کنم.

#

فرا محتوا

آیا مکمل زینک (روی) می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند؟

شنبه پانزدهم 9 1399 19:18

مکمل زینک (روی) و سیستم ایمنی

عنصر زینک (روی) وظایف متعددی در بدن دارد که از جمله می توان به حفظ سلامت سیستم ایمنی اشاره کرد.

زینک یک ریزمغذی است که بدن برای رشد و تکامل و عملکرد عصبی بدن به آن نیاز دارد. از طرفی وجود این عنصر برای سیستم ایمنی ضروری می باشد. این عنصر بر نحوه ی پاسخ سلول ها به عفونت ها تاثیر گذاشته و به کنترل التهاب کمک می کند.

زینک، عنصری است که بدن قادر به ساخت و تولید آن نیست. از همین رو این عنصر از طریق برخی مواد غذایی مثل لوبیاها و صدف، غلات سبوس دار و لبنیات تامین می شود. کمبود زینک موجب طولانی شدن روند بهبود زخم و جراحات می شود. همچنین کمبود زینک با اسهال همراه بوده و فرد را مستعد بیماری می کند. 

زینک به کاهش مدت زمان سرماخوردگی کمک می کند اما این عنصر چگونه می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند؟


چگونه زینک می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند؟


زینک به روش های متعددی می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند اما این عنصر ابتدا آنزیم هایی را فعال می کند که پروتئین های درون ویروس ها و باکتری ها را تجزیه می کنند، از این رو آنها قابلیت انتقال کمتری دارند. از طرفی، زینک فعالیت سلول هایی که مسئول مقابله با عفونت هستند را افزایش می دهد.بدین 

در سال 2011، محققان فرانسوی کشف کردند که زینک می تواند به سلول ها در نابودی میکروب E-coli کمک کند. این عنصر همچون سمی برای میکروب هاست که می تواند آنها را بکشد و از بین ببرد. بنابراین نگران نباشید. البته مقدار توصیه شده روزانه برای مصرف زینک 7 میلی گرم برای زنان و 5/9 میلی گرم برای مردان است. مطالعات نشان داده است، مصرف روزانه تا سقف  25 میلی گرم روی برای فرد بی خطر است.

 

 تاثیر زینک بر التهاب:

بسیاری از تحقیقات به دنبال بررسی تاثیر زینک بر کاهش التهاب در بدن هستند. التهاب با بیماری های قلبی، افسردگی و زوال عقل ارتباط دارد.

مطالعه ای که در دانشگاه ایالت اوهایو در سال 2013 انجام شد، نشان داد که زینک با وارد شدن به سلول ها می تواند با عفونت مقابله کند و به تقویت سیستم ایمنی کمک نماید. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اگر زینک به قدر کافی مصرف نشود، التهاب بیشتر می شود و به سلول ها و بدن آسیب می زند.

بنابراین هر موقع احساس ناخوشی و خستگی مفرط می کنید، مکمل زینک مصرف کنید. مصرف زینک می تواند به مقابله با عفونت ها و حفاظت بدن از آسیب های بیشتر کمک کند.

 

(0) نظر
X